ΠΑΙΔΕΣ:RENTI SOCCER-ΜΟΣΧΑΤΟ 3-0
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ:ΜΙΛΩΝ 3-0

E-MAIL ΑΠ’ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

JUNIOR:

@ Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ο Ίκαρος Καλ. νίκησε με 1-0 τον αήττητο μέχρι σήμερα Φοίβο Αργ.
@ Δύο γκολ από τον Κωσταδήμα και πολλές ευκαιρίες για το COSMOS στο 2-0 επί της ΔΙΑΝΑ.

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ:
@ Ο ΑΟΝΑ έχοντας πολλές απουσίες δεν «κατέβηκε» και το COSMOS πήρε το τρίποντο άνευ αγώνος.
@ Νίκη – έκπληξη με 3-2 της Ηλιούπολης επί του Renti S.(που έχει παράπονα από την διαιτησία) και άνοδος στην βαθμολογία.
@ Μεγαλύτερη έκπληξη το 2-2 που παραχώρησε στους Τράχωνες η Ανάβυσσος ,που είχε αρκετές απουσίες.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ:
@ «Εξάσφαιρο» ο Φωστήρας στο τοπικό ντέρμπι(?) με τον ΓΣ στην Ηλιούπολη (6-0).
@ Χωρίς δυσκολίες κέρδισε ο Μίλωνας την Ανάβυσσο με 3-0.

ΠΑΙΔΕΣ:
@ Ανάβυσσος και Μίλων μοιράστηκαν τους βαθμούς (2-2).

ΤΑ JUNIOR
ΠΕΤΥΧΑΝ ….ΔΙΑΝΑ !

ΝΙΚΗΣΑΝ 2-1 ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

«Η καλή μέρα απ’το πρωί φαίνεται».
Κι’ αφού στο 10΄το σκορ έγινε 2-0 το «πρωί» ήταν καλό και το τελικό σκορ επιβεβαίωσε την παροιμία.
Η «μικρή ορχήστρα» του Cosmos , με μαέστρο τον Διονύση Ροματζά , έπαιξε τους δικούς της σκοπούς και ανάγκασε μια ομάδα (ΔΙΑΝΑ Ηλ.) με πολλές δυνατότητες να περιμένει το επόμενο παιχνίδι για να τις δείξει.
Τα παιδιά μας εκτελώντας με ακρίβεια τις οδηγίες του προπονητή τους (οι αντιδράσεις τους στις οδηγίες του ήταν λες και τα κατεύθυνε με τηλεχειριστήριο) , έπαιξαν ασφυκτικό πρέσινγκ στην περιοχή της ΔΙΑΝΑ και το κέντρο , μη αφήνοντας τους «αντιπάλους» τους να κάνουν παιχνίδι. Έκλεψαν πολλές φορές την μπάλα και δημιούργησαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ , ενώ στην άμυνα έκαναν σταθερές αποκρούσεις απομακρύνοντας έγκαιρα την μπάλα. Αν το παιχνίδι παιζόταν στην κυκλοφορία της μπάλας και δινόταν χώρος στα παιδιά της ΔΙΑΝΑ , η εικόνα του αγώνα και το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν διαφορετικό.
Το φιλμ του αγώνα:
Ο Κωσταδήμας κερδίζει την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Λυμπερέα και την στέλνει με αριστερό σουτ στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 με το «καλημέρα».
Η ΔΙΑΝΑ πιέζει και κερδίζει δύο κόρνερ που περνάνε ανεκμετάλευτα.
Από πλάγιο γίνεται γύρισμα στην περιοχή της ΔΙΑΝΑ , οι αμυντικοί ολιγωρούν και ο Κωσταδήμας με ψηλοκρεμαστό αριστερό σουτάκι κάνει το 2-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
16΄Νέα φοβερή ατομική ενέργεια του Κωσταδήμα και διαγώνιο σουτ από αριστερά περνάει σύριζα στο κάθετο δοκάρι.
25΄Κεραυνός του Δημητρόπουλου λίγο κάτω από τη σέντρα βρίσκει την συμβολή των δοκών.
26΄ Ευκαιρία με τον Κωσταδήμα να σουτάρει άουτ από καλή θέση.
29΄ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον πιο επικίνδυνο παίκτη της ΔΙΑΝΑ , δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Διαμαντίδη και 2-1.
31΄Κεφαλιά του Κωσταδήμα σε κόρνερ, ο γκολκίπερ σώνει σίγουρο γκολ και στην επαναφορά ο Μεχμέτι σουτάρει για να αποκρουστεί η μπάλα σε κόρνερ.
33΄Σέντρα του Λυμπερέα και κεφαλιά του Μεχμέτι άουτ.
37΄Έξυπνη πάσα του Στασινόπουλου στον Λυμπερέα που από καλή θέση και με το καλό πόδι σουτάρει δυνατά αλλά άστοχα.
Και οι 12 που έπαιξαν ήταν υπέροχοι. Σολίστ της ορχήστρας του Ροματζά , ο Κωσταδήμας που έκανε ότι ήθελε στην άμυνα της ΔΙΑΝΑ , ο Βαβουράκης που λειτουργούσε σαν «κυματοθραύστης» στην άμυνα , ο πανταχού παρών Ζωγραφάκης και το «θωρηκτό Λυμπερέας» που κέρδισε όλες τις κόντρες και βομβάρδιζε με σέντρες την αντίπαλη περιοχή.
Σύνθεση: Διαμαντίδης , Βαβουράκης , Ζλατίδης , Τσιτσώνης , Ζωγραφάκης , Δημητρόπουλος(29΄Στασινόπουλος) , Λυμπερέας , Κορμανός(18΄Μεχμέτι, 37΄Παπανικολάου) , Κωσταδήμας.

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ:
@ Η Βουλιαγμένη(1) πήρε άνευ αγώνα το ματς με τον Άρη Β.
που πιθανόν να αποσυρθεί από την συνέχεια για να πάρει
μέρος στο πρωτάθλημα της ΕΠΣΑΝΑ.
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ:
@ Θρίλερ στην Βάρη με τον Φοίβο να έχει 5 δοκάρια και τον
ΓΣΑ να λυγίζει στο 60΄!! (τελικό σκορ 1-0)
@ Με 2-0 νίκησαν οι Τράχωνες και ελπίζουν σε πρόκριση ,
όνειρο που απομακρύνεται για το COSMOS μετά την ήττα.
@ Άνετη νίκη , χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο για τον
Πρωτοπόρο Φοίβο Αργ. στο «ξερό» του Υμηττού με 6-2.
ΠΑΙΔΕΣ:
@ H Τερψιθέα δεν προσήλθε και ο COSMOS πήρε το τρίποντο
χωρίς να ιδρώσουν τις φανέλες τους οι παίκτες του.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ
ΚΑΙ ΧΑΣΑΝΕ ..
ΚΑΙ ΞΥΛΟ ΦΑΓΑΝΕ!

0-2 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΑΧΩΝΕΣ

Για να είμαστε δίκαιοι ξεκινάμε τονίζοντας ότι η ομάδα μας έχασε από μια ομάδα που στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν καλύτερη και με βάση την εικόνα του ματς η ισοπαλία θα ήταν επιτυχία για μας.
Δεν μπορούμε όμως να μη σταθούμε στο σκληρό παιχνίδι που από το 1ο λεπτό εφάρμοσε η ομάδα των Τραχώνων. Αντιμετωπίζοντας το γεγονός με χιούμορ θα λέγαμε ότι αν το παιχνίδι παιζόταν «με σημεία» η ήττα μας θα ήταν ταπεινωτική. 17 φάουλ σε 60 λεπτά παιχνιδιού. Τρεις φορές βγήκε εκτός γηπέδου ο Βάσσος από σκληρά φάουλ(από το 40΄ μάλιστα συνέχισε χωλαίνοντας) και μία (και καλή) ο Ευσταθιάδης που δέχτηκε χτύπημα στον αστράγαλο και αντικαταστάθηκε μετά από 8 λεπτά συμμετοχής στο β΄ ημίχρονο.
Και όλα αυτά και όχι μόνο , χωρίς να βγεί ούτε μια κίτρινη κάρτα ( ειδικά σε ένα συγκεκριμένο παίκτη που έπαιζε τεκβοντό σ’όλο τον αγώνα).
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι , με λίγες φάσεις (πιο κλασσικές από τους Τράχωνες) και κρίθηκε οριστικά ένα λεπτό πριν το τέλος με το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων.
Η αριστερή μας πλευρά (που είναι η δυνατή μας) είχε προβλήματα , τα σέντερ μπακ(που ατομικά πήγαν καλά) είχαν προβλήματα συνεννόησης και δεν μπορέσαμε να παίξουμε από τα άκρα που είναι ζητούμενο για άμυνες σαν αυτή των Τραχώνων. Απ’ την άλλη οι Τράχωνες έπαιξαν οργανωμένα και εκμεταλλεύτηκαν τα όποια λάθη κάναμε στην άμυνα.
Καλύτερος από την ομάδα μας ο Οικονόμου ,που πάλεψε σ’όλο τον αγώνα και διακρίθηκε και σαν δεξί μπακ στο β΄ημίχρονο. Καλό παιχνίδι έκαναν ο Κυριακόπουλος και ο Βάσσος (όσο ήταν αρτιμελής).Καλύτερος από την άμυνα ο Μενενάκος.
Κυριώτερες στιγμές του αγώνα:
2΄ Λάθος στην άμυνα και και πλασέ παίκτη των Τραχώνων βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει στην επιστροφή στην αγκαλιά του Κουσιάδη.
6΄ Σε καλοκτυπημένο φάουλ του Βάσσου από δεξιά , ο τερματοφύλακας των Τραχώνων προλαβαίνει και πέφτει στα πόδια του Ζαφειράτου , ενώ στη συνέχεια σεντρα-σουτ του Παύλου από αριστερά περνάει παράλληλα στην εστία και φεύγει πλάγια.
9΄ Νέο λάθος μέσα στην περιοχή μας και σουτ από 5 μέτρα , ο Κουσιάδης αποκρούει ενστικτωδώς και το οριζόντιο δοκάρι ολοκληρώνει την απόκρουση.
14΄ Ολιγωρία του κεντρικού δίδυμου και έξοδος του Κουσιάδη στη φάση (3 με 1) , ο παίκτης των Τραχώνων κερδίζει την κόντρα , πλασάρει ψύχραιμα και γράφει το 0-1

19΄Πολύ ωραία ενέργεια του Κυριακόπουλου από αριστερά και σέντρα , ένας αμυντικός προλαβαίνει τον Τσακανίκα ,που πήρε καλή θέση , και διώχνει.
24΄Καλή (αλλά λίγο πιο δυνατή απ’ότι χρειαζόταν) μπαλιά του Βάσσου στον Τσακανίκα χαλάει μια καλή στιγμή για την ομάδα μας.
37΄ Διαγώνιο συρτό σουτ παίκτη των Τραχώνων εξουδετερώνει ο Κουσιάδης.
51΄ Καλή ατομική ενέργεια του Αστροπαλιώτη καταλήγει με αριστερό σουτ που μπλοκάρει ο τερματοφύλακας στην γωνία του.
58΄ Σούτ από την γραμμή της μεγάλης περιοχής σε θέση σεντερ-φορ , στέλνει την μπάλα στην γωνία του Αγγελόπουλου και έτσι γίνεται το 2-0.

60΄ Ο Βάσσος μπαίνει στην περιοχή από δεξιά , η σέντρα του όμως είναι δυνατή και οι Ζαφειράτος , Παύλου που ήταν στην περιοχή δεν μπορούν να την αξιοποιήσουν.
Σύνθεση: Κουσιάδης (45΄Αγγελόπουλος) , Κορφιάς (43΄Καπετάνης) , Μιζίρι (31΄Αστροπαλιώτης) , Μπέρτζος , Μενενάκος , Ζαφειράτος , Παύλου , Κυριακόπουλος , Βάσσος , Τσακανίκας (43΄Ευσταθιάδης, 51΄Φίλντισης ).