στον Μούρτζη,εξαιρετικό πλασέ του τελευταίου και 1-3
20΄Πολύ καλή διπλή ευκαιρία με τελικό αποδέκτη τον Ταμπάκη,

όγκο της άμυνας της Ηλιούπολης,ακολούθως έκανε εξαιρετική
ο ακάλυπτος Γ.Μπούζας έγραψε με κοντινό πλασέ το 1-4.

Στο Α΄Ημίχρονο και παρά το υπέρ μας 1-2,κανείς δε διακρίθηκε.
Στο Β΄Ημίχρονο δεν μπορούσες να βρεις ποιός υστέρησε.

ΠΑΙΔΕΣ
Χ(ωρίς γκολ) ΜΕ ΤΡΑΧΩΝΕΣ

Αν και σε γενικές γραμμές η ομάδα μας ήταν καλύτερη δεν μπόρεσε να σκοράρει και έμεινε στο 0-0 στην δύσκολη έδρα των Τραχώνων.
Η ομάδα μας είχε ευκαιρίες και προσπάθησε μέχρι το τέλος να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Καλύτερος παίκτης ο Μέρτσο ενώ διακρίθηκαν και οι Τουλιαγκάνοφ και Μπαλούτσος που είχαν και από ένα δοκάρι.
Μετά την ισοπαλία αυτή βρισκόμαστε με 28β. στην 6η θέση έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο.
Σύνθεση: Κουτρουμάνος ,Μπέρτσο, Τουλιαγκάνοφ , Κολιούλης , Αντύπας , Μπαλούτσος , Προκοπίου , Ζαφειράτος ,Καρκατσούλης , Χαρίτος , Γκέκας.
(Παπαχριστόπουλος , Καρατζάς , Διαρεμές ,Βασιλικός,
Σταυρινάκης)

ΠΑΛΕΨΑΝ ΣΑΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ!
ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΑΝ ΣΤΑ….ΒΑΡΗ ΑΠ’ ΤΟΝ ΦΟΙΒΟ

Για άλλη μια φορά οι Παμπαίδες άξιζαν κάτι παραπάνω απ’ αυτό που καταγράφηκε σαν αποτέλεσμα.
Η ομάδα του Φοίβου ήταν πολύ δυνατή και οργανωμένη και ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο.
Όμως το χαμένο πέναλντι (στο 1-0) , η άτυχη στιγμή του Κουσιάδη στο δεύτερο γκολ , η πολύ καλή παρουσία του γκολκίπερ των γηπεδούχων και το δοκάρι στέρησαν την ομάδα μας τουλάχιστον από τον βαθμό της ισοπαλίας.
Όταν στο 45΄το σκορ έγινε 3-0 , όλοι μιλάγαμε για «μαγική εικόνα» σε βροχερό σκηνικό!
Στο 52΄ μάλιστα που η ομάδα έμεινε με 10 (τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ευσταθιάδης)

και με τον Μενενάκο να σφίγγει τα δόντια απ’τον πόνο στο τραυματισμένο του χέρι , πιστέψαμε ότι το έργο είχε τελειώσει. Το πείσμα όμως και το πάθος των παιδιών έφερε τα πάνω-κάτω και στο 57΄ το σκορ έγινε 3-2 και στα τελευταία 4 λεπτά τα δέκα λιονταράκια κατάθεσαν και την ψυχή τους στο γήπεδο για να ισοφαρίσουν , κάτι που τελικά δεν έγινε.
Την πικρή γεύση της ήττας πάντως έδιωξε το ζεστό χειροκρότημα στο τέλος του αγώνα και η επιβράβευση από τα χείλη των υπευθύνων της ομάδας του Φοίβου: «Είσαστε η καλύτερη ομάδα που παίξαμε φέτος».
Καθυστερήσαμε σκόπιμα να γράψουμε αυτές τις αράδες , για να δούμε πρώτα το βίντεο του αγώνα μπας και η ένταση μας οδηγήσει σε άδικες κρίσεις. Όμως το βίντεο αντίθετα ενίσχυσε την αρχική εικόνα που είχαμε αποκομίσει από το παιχνίδι.
Ότι οι παίκτες του Φοίβου έπαιξαν σε αρκετές περιπτώσεις σκληρά με αποκορύφωμα την φάση του τελευταίου λεπτού όπου ο πιο εριστικός παίκτης του σηκώνει κυριολεκτικά στον αέρα παίκτη μας και ενώ η μπάλα έχει φύγει.

Ότι η φάση του 40΄ήταν πέναλντι αφού ο αμυντικός πάει στον παίκτη μας και όχι στην μπάλα.
Ότι στο τρίτο γκολ που δεχόμαστε ο σκόρερ είναι σε θέση οφσάιντ.
(Οι φάσεις δεν αναφέρονται για να καταλογίσουμε ευθύνη στον διαιτητή μιας και ο άνθρωπος έτρεξε όλο τον αγώνα και ήταν κοντά σε όσες φάσεις μπορούσε κρίνοντας σχεδόν σε όλες δίκαια).
Ας δούμε συνοπτικά το φιλμ του αγώνα.
5΄ Η άμυνά μας μαρκάρει με τα μάτια και με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Φοίβος κάνει το 1-0.
11΄Κάθετη μπαλιά του Βάσσου βγάζει τον Αστροπαλιώτη φάτσα στο γκόλ όμως το δυνατό σουτ φεύγει λίγο άουτ.
22΄ Καλή ευκαιρία για τον Φοίβο με σουτ από δεξιά λίγο άουτ.
24΄ Ανατροπή του Τάφα που πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από συνδυασμό Ζαφειράτου και Βάσσου και πέναλτι.
Ο Μπέρτζος εκτέλεσε στη γωνία αλλά όχι δυνατά και ο γκολκίπερ με πολύ καλή ενέργεια απέκρουσε.

26΄Μπαλιά του Βάσσου στ’ αριστερά και ωραία σέντρα-σουτ του Παύλου έφυγε παράλληλα στην εστία ελάχιστα άουτ.
32΄ Σε γύρισμα προς τα πίσω ο Αστροπαλιώτης κερδίζει την κόντρα απ’ τον τερματοφύλακα αλλά διώχνει αμυντικός.
35΄Εκπληκτική απόκρουση του Κουσιάδη σε κεφαλιά απ’τα δύο μέτρα στην γωνία.

40΄Σε μπροστινή μπαλιά ο Βάσσος μπαίνει στην περιοχή για να σπρωχτεί έξυπνα αλλά αντικανονικά από αμυντικό (πέναλντι που δεν δόθηκε).
41΄Κακή στιγμή για τον Κουσιάδη όταν σε αδύναμο σούτ και έχοντας πλήρη έλεγχο της φάσης έχασε την μπάλα μέσα απ’ τα χέρια του 2-0.
45΄Καλή επίθεση από δεξιά και σέντρα , γίνεται σουτ που αποκρούει ο Κουσιάδης για να έρθει ο παίκτης που έκανε την σέντρα από εμφανή θέση οφσάιντ να την σπρώξει στα δίχτυα 3-0
53΄Δυνατό διαγώνιο σουτ του Αστροπαλιώτη , μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα , ο Βάσσος προλαβαίνει τους αμυντικούς και σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι.

54΄Φοβερή ενέργεια του Κορφιά και σουτ με το αριστερό μειώνει σε 3-1.

57΄Σε μακρινή μπαλιά του Μιζίρι, ο Αστροπαλιώτης ξεχύνεται προς την περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σούτ στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι κι’από εκεί στα δίχτυα για το 3-2.

Εξαιρετικός ο Βάσσος (κέρδισε 9 φάουλ ) και από κοντά Μπέρτζος , Κορφιάς και Αστροπαλιώτης.
Θετική η παρουσία και των Οικονόμου και Καπετάνη στο διάστημα που αγωνίστηκαν.
Μετά την ήττα μας έχουμε μικρές ελπίδες για πρόκριση μιας και μείναμε 8 βαθμούς πίσω από την 4η θέση.
Σύνθεση: Κουσιάδης , Μιζίρι , Κορφιάς , Μπέρτζος , Μενενάκος , Ζαφειράτος , Τάφα (42΄Ευσταθιάδης ) , Τσακανίκας (35΄ Οικονόμου) , Βάσσος , Παύλου ( 47΄ Καπετάνης) , Αστροπαλιώτης.

JUNIORS
ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΗΤΤΑ
2-0 ΑΠΟ ΤΟ RENTI SOCCER

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες και που κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο η ομάδα μας ηττήθηκε με 2-0 από την αντίστοιχη του Renti Soccer.
Στο πρώτο ημίχρονο υπερείχαν τα παιδιά του Renti και προηγήθηκαν με 1-0. Όμως και στο δεύτερο μέρος που είμασταν καλύτεροι πάλι οι αντίπαλοι σκόραραν και έτσι χάθηκε η πρώτη από τις τρεις ευκαιρίες που είχαμε για να «καθαρίσουμε» την πρόκριση.

Σύνθεση: Διαμαντίδης , Μεχμέτι , Βαβουράκης , Ζλατίδης , Τσιτσώνης , Ζωγραφάκης , Κωσταδήμας , Κορμανός , Παπανικολάου ( Στασινόπουλος , Λυμπερέας , Δημητρόπουλος , Παπαδημητρίου , Χαλκιόπουλος).